GPH110GFSQ-0.5(100)
DigiKey Part Number
1067-GPH110GFSQ-0.5(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPH110GFSQ-0.5(100)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 1/2"X0.50"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.50" (12.70mm) 1/2" X 0.50" (12.70mm)
Category
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Manufacturer
3M (TC)
Length
0.50" (12.70mm)
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
Bonding
Part Status
Active
Temperature Range
300°F (149°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Base Product Number
Thickness
0.0433" (43.3 mils, 1.100mm)