74HC4852D-Q100,118
DigiKey Part Number
1727-7955-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7955-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7955-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4852D-Q100,118
Description
IC SWITCH SP4T X 2 195OHM 16SO
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 195Ohm 16-SO
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
39ns, 78ns
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
10pF
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Automotive
Switch Circuit
SP4T
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Number of Circuits
2
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
On-State Resistance (Max)
195Ohm
Supplier Device Package
16-SO
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3Ohm
Base Product Number
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 6V