Z8F4823FT020SG
DigiKey Part Number
269-4275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F4823FT020SG
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80QFP
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
60
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz