Z8F3202VS020SC
DigiKey Part Number
2156-Z8F3202VS020SC-ZI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F3202VS020SC
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
46
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz