Image for Z8F043AQJ020EG is not available
Z8F043AQJ020EG
DigiKey Part Number
Z8F043AQJ020EG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F043AQJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-QFN (5x5)
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz