Z8F0412PJ020EG
DigiKey Part Number
269-4104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F0412PJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
19
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Package / Case
28-DIP (0.600", 15.24mm)