Z8F022APH020EG2156
DigiKey Part Number
Z8F022APH020EG2156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F022APH020EG2156
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-PDIP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
64 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Core Processor
eZ8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
IrDA, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)