Image for IXD1504A1419R-G is not available
IXD1504A1419R-G
DigiKey Part Number
269-IXD1504A1419R-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXD1504A1419R-G
Description
IC REG LINEAR 1.4V 150MA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.4V
Mfr
Voltage Dropout (Max)
1.72V @ 150mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
1.27 µA
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V