LPL222M30060FVA
DigiKey Part Number
6337-LPL222M30060FVA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPL222M30060FVA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP-IN
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 51.26mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.47 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.362" (60.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
51.26mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C