LFG102M35050JVA
DigiKey Part Number
6337-LFG102M35050JVA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFG102M35050JVA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP-IN
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.31 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.67 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C