LC40B0200-KM01-KX14N
DigiKey Part Number
4088-LC40B0200-KM01-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC40B0200-KM01-KX14N
Description
Motorized Belt-driven T-slot lin
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 7.874" (200.00mm) Belt Driven Integrated Controller 48V
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Zaber Technologies
Voltage - Rated
48V
Series
Construction
Belt Driven
Packaging
Retail Package
Accuracy
325µm
Part Status
Active
Features
Integrated Controller
Type
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Motor Type
Stepper, Bipolar
Termination Style
Connector
Stroke Length
7.874" (200.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C