YC248-JR-07110RL
DigiKey Part Number
YC248-JR-07110RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC248-JR-07110RL
Description
RES ARRAY 8 RES 110 OHM 1606
Detailed Description
110 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1606, Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
YC248-JR-07110RL Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
110
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Power Per Element
62.5mW