UDT23A24L01
DigiKey Part Number
13-UDT23A24L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDT23A24L01
Description
TVS DIODE 24VWM 56VC SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1.2pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
56V