SQZ500JB-75R
DigiKey Part Number
SQZ500JB-75R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQZ500JB-75R
Description
RES 75 OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Category
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
1.102" L x 0.394" W (28.00mm x 10.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)