SQP700JB-200K is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 169
Datasheet
200 kOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
SQP700JB-200K
DigiKey Part Number
SQP700JB-200K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP700JB-200K
Description
RES 200K OHM 5% 7W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 1.378" L (9.50mm x 9.00mm x 35.00mm)