SQP500JB-120R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 4.146
Datasheet
120 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
SQP500JB-120R
DigiKey Part Number
120W-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP500JB-120R
Description
RES 120 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SQP500JB-120R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)