SQP40AJB-51R
DigiKey Part Number
SQP40AJB-51R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP40AJB-51R
Description
RES 51 OHM 5% 40W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Ohms ±5% 40W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.807" x 0.748" Rectangular x 3.543" L (20.50mm x 19.00mm x 90.00mm)