SQP40AJB-10K
DigiKey Part Number
SQP40AJB-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP40AJB-10K
Description
RES 10K OHM 5% 40W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 40W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQP40AJB-10K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.807" x 0.748" Rectangular x 3.543" L (20.50mm x 19.00mm x 90.00mm)