SQP300JB-6R2
DigiKey Part Number
SQP300JB-6R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP300JB-6R2
Description
RES 6.2 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)