SQP25AJB-56R
DigiKey Part Number
SQP25AJB-56R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP25AJB-56R
Description
RES 56 OHM 5% 25W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Ohms ±5% 25W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.551" x 0.512" Rectangular x 2.362" L (14.00mm x 13.00mm x 60.00mm)