SQP200JB-0R24
DigiKey Part Number
SQP200JB-0R24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP200JB-0R24
Description
RES 0.24 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.276" Square x 0.709" L (7.00mm x 18.00mm)