SQP15AJB-0R2
DigiKey Part Number
SQP15AJB-0R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP15AJB-0R2
Description
RES 0.2 OHM 5% 15W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±5% 15W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQP15AJB-0R2 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.492" Square x 1.890" L (12.50mm x 48.00mm)