SQM500JB-6K2
DigiKey Part Number
SQM500JB-6K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM500JB-6K2
Description
RES 6.2K OHM 5% 5W RADIAL
Detailed Description
6.2 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)