SQM500JB-51R
DigiKey Part Number
13-SQM500JB-51R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM500JB-51R
Description
RES 51 OHM 5% 5W RADIAL
Detailed Description
51 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)