SQM300JB-33R
DigiKey Part Number
SQM300JB-33R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM300JB-33R
Description
RES 33 OHM 5% 3W RADIAL
Detailed Description
33 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)