SQM200JB-33R
DigiKey Part Number
SQM200JB-33R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM200JB-33R
Description
RES 33 OHM 5% 2W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)