SQM10AJB-2R7
DigiKey Part Number
SQM10AJB-2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM10AJB-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 10W RADIAL
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Category
Composition
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
2.067" (52.50mm)