SMBJ6.5A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMBJ6.5A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ6.5A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ6.5A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5A/TR13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V