SMBJ210A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
340V Clamp 1.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ210A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ210A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ210A/TR7
Description
TVS DIODE 210VWM 340VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
340V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
210V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
237V