SMAJ36A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ36A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ36A-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ36A-AT/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ36A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V