SMAJ190A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 4.959
Datasheet
308V Clamp 1.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ190A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMAJ190A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ190A/TR7
Description
TVS DIODE 190VWM 308VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
308V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.3A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
190V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
211V