SMA6L58A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMA6L58A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMA6L58A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMA6L58A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L58A/TR7
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMAF
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V