SJD16A10L01
DigiKey Part Number
13-SJD16A10L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJD16A10L01
Description
TVS DIODE 10VWM 35VC DFN1610
Customer Reference
Detailed Description
35V (Typ) Clamp 60A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1610
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
2000W (2kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
400pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V (Max)
Package / Case
2-WDFN
Voltage - Breakdown (Min)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V (Typ)