SJD12A18L01
DigiKey Part Number
13-SJD12A18L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SJD12A18L01CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SJD12A18L01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJD12A18L01
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123S
Detailed Description
29.2V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123S
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V