SJD12A170L01
DigiKey Part Number
13-SJD12A170L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SJD12A170L01CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SJD12A170L01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJD12A170L01
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SOD123S
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123S
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Series
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
DO-219AA
Voltage - Breakdown (Min)
189V