SJD12A15L01
DigiKey Part Number
13-SJD12A15L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SJD12A15L01CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SJD12A15L01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJD12A15L01
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123S
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 8.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123S
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-219AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V