SDD32A36L01
DigiKey Part Number
13-SDD32A36L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SDD32A36L01CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SDD32A36L01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDD32A36L01
Description
TVS DIODE 36VWM 75VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
320W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
70pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
75V