SA11CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 3.844
Datasheet
18.2V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA11CA/TR13
DigiKey Part Number
13-SA11CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA11CA/TR13
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Series
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V