RT2010FKE07249KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
249 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thin Film
RT2010FKE07249KL
DigiKey Part Number
RT2010FKE07249KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT2010FKE07249KL
Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RT2010FKE07249KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)