RT2010DKE0746K4L
DigiKey Part Number
RT2010DKE0746K4L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT2010DKE0746K4L
Description
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/2W 2010
Detailed Description
46.4 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT2010DKE0746K4L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)