RT2010DKE072K21L
DigiKey Part Number
RT2010DKE072K21L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT2010DKE072K21L
Description
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.21 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT2010DKE072K21L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)