RT1210WRB07523RL
DigiKey Part Number
RT1210WRB07523RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1210WRB07523RL
Description
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/4W 1210
Detailed Description
523 Ohms ±0.05% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT1210WRB07523RL Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)