RT1206WRB07402KL
DigiKey Part Number
RT1206WRB07402KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206WRB07402KL
Description
RES SMD 402K OHM 0.05% 1/4W 1206
Detailed Description
402 kOhms ±0.05% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT1206WRB07402KL Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)