RT1206FRE07619KL
DigiKey Part Number
13-RT1206FRE07619KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT1206FRE07619KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT1206FRE07619KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206FRE07619KL
Description
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
619 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT1206FRE07619KL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)