RT1206FRD0718R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
18.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
RT1206FRD0718R2L
DigiKey Part Number
RT1206FRD0718R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206FRD0718R2L
Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT1206FRD0718R2L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)