RT1206CRD0771R5L is available for purchase but is not normally stocked.
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Susumu
Susumu
TE Connectivity Passive Product
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
71.5 Ohms ±0.25% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
RT1206CRD0771R5L
DigiKey Part Number
RT1206CRD0771R5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206CRD0771R5L
Description
RES SMD 71.5 OHM 0.25% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT1206CRD0771R5L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)