RT0805WRB0728KL
DigiKey Part Number
RT0805WRB0728KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805WRB0728KL
Description
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/8W 0805
Detailed Description
28 kOhms ±0.05% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT0805WRB0728KL Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)