RT0805FRD07976KL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Panasonic Industry
Similar
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
976 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805FRD07976KL
DigiKey Part Number
RT0805FRD07976KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805FRD07976KL
Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805FRD07976KL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)