RT0805BRE071R3L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1.3 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RT0805BRE071R3L
DigiKey Part Number
13-RT0805BRE071R3L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRE071R3L
Description
RES 1.3 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)