RT0603WRE07182RL
DigiKey Part Number
RT0603WRE07182RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603WRE07182RL
Description
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/10W 0603
Detailed Description
182 Ohms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT0603WRE07182RL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)